Co dla konsumentów zmieniło się 1 stycznia?

Co dla konsumentów zmieniło się 1 stycznia?

Od 1 stycznia 2023 roku konsumentów czekają spore zmiany. W życie wchodzą między innymi nowe unijne dyrektywy, które mają zapobiegać nieuczciwym praktykom. 

Od początku roku konsumenci zyskali nowe prawa. Mają one pomóc w wyeliminowaniu nieuczciwych praktyk, a także gwarantować jasne i przejrzyste informacje. Poniżej prezentujemy niektóre ze zmian, które obecnie obowiązują.

Podwójna jakość

Wśród zmian, które wchodzą aktualnie w życie są między innymi te, które zakazują stosowania podwójnej jakości. Towary sprzedawane na różnych rynkach UE jako identyczne mają takie być. Sprzedaż produktów z różnym składem będzie możliwa jedynie jeśli zostanie to obiektywnie uzasadnione.

Promocje i wyprzedaże

Nowe przepisy dotyczą też między innymi sposobu organizowania promocji i wyprzedaży. Od teraz każdy, kto zdecyduje się na ich zorganizowanie, będzie musiał poinformować klientów nie tylko o aktualnej i starej cenie, ale też o najniższej cenie z  30 dni poprzedzających obniżkę. Jeśli produkt w sprzedaży znajduje się krócej niż 30 dni, przedsiębiorca będzie musiał poinformować o najniższej cenie od momentu rozpoczęcia jego sprzedaży.

Sprzedaż na platformach internetowych – większa przejrzystość 

Konsumenci kupujący produkty za pomocą platform internetowych mają być informowani, czy sprzedawcą jest przedsiębiorca, czy osoba prywatna. Kupujący dowiedzą się też, że w przypadku zakupienia czegoś u osoby prywatnej nie można zastosować przepisów, takich jak, chociażby, możliwość odstąpienia od umowy.

Zakazy dotyczące zawierania umów w określonych warunkach

Kolejną nowością jest zakaz zawierania umów finansowych podczas pokazu lub wycieczki. Zawarta w takiej sytuacji umowa będzie nieważna i nie będzie wywoływać żadnych skutków dla konsumenta. Obowiązywać zaczyna też zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy. Dotyczy to umów zawieranych podczas pokazu, wycieczki lub nieumówionej wizyty u konsumenta. Dodatkowo do 30 dni zostaje wydłużony termin na odstąpienie od umowy zawartej podczas nieumówionej wizyty w domu konsumenta lub wycieczki.

Ułatwienia w sprzedaży biletów na duże wydarzenia

Wśród wchodzących w życie przepisów są także te, które mają ułatwić zakup wejściówek na duże imprezy. Nowe prawo zakazuje bowiem wykupowania przez przedsiębiorców za pomocą botów biletów na wydarzenia sportowe i kulturalne.

Reklamacje

Zmianie ulegają także kwestie związane z reklamacją. Od teraz konsument w pierwszej kolejności będzie mógł żądać naprawy lub wymiany wadliwego towaru. Zwrot pieniędzy będzie możliwy dopiero w kolejnym etapie dochodzenia roszczeń. Następuje też wydłużenie do 2 lat terminu domniemania, że niezgodność z umową istniała już w chwili zakupu. Sprzedawca w przypadku rzeczy używanych nie będzie mógł skrócić czasu domniemania o niezgodności towaru z umową do roku. Termin przedawnienia roszczeń reklamacyjnych zostanie natomiast wydłużony do sześciu lat.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.