Od 1 stycznia 2023 roku konsumentów czekają spore zmiany. W życie wchodzą między innymi nowe unijne dyrektywy, które mają zapobiegać nieuczciwym praktykom.
Od początku roku konsumenci zyskali nowe prawa. Mają one pomóc w wyeliminowaniu nieuczciwych praktyk, a także gwarantować jasne i przejrzyste informacje. Poniżej prezentujemy niektóre ze zmian, które obecnie obowiązują.
Podwójna jakość
Wśród zmian, które wchodzą aktualnie w życie są między innymi te, które zakazują stosowania podwójnej jakości. Towary sprzedawane na różnych rynkach UE jako identyczne mają takie być. Sprzedaż produktów z różnym składem będzie możliwa jedynie jeśli zostanie to obiektywnie uzasadnione.
Promocje i wyprzedaże
Nowe przepisy dotyczą też między innymi sposobu organizowania promocji i wyprzedaży. Od teraz każdy, kto zdecyduje się na ich zorganizowanie, będzie musiał poinformować klientów nie tylko o aktualnej i starej cenie, ale też o najniższej cenie z 30 dni poprzedzających obniżkę. Jeśli produkt w sprzedaży znajduje się krócej niż 30 dni, przedsiębiorca będzie musiał poinformować o najniższej cenie od momentu rozpoczęcia jego sprzedaży.
Sprzedaż na platformach internetowych – większa przejrzystość
Konsumenci kupujący produkty za pomocą platform internetowych mają być informowani, czy sprzedawcą jest przedsiębiorca, czy osoba prywatna. Kupujący dowiedzą się też, że w przypadku zakupienia czegoś u osoby prywatnej nie można zastosować przepisów, takich jak, chociażby, możliwość odstąpienia od umowy.
Zakazy dotyczące zawierania umów w określonych warunkach
Kolejną nowością jest zakaz zawierania umów finansowych podczas pokazu lub wycieczki. Zawarta w takiej sytuacji umowa będzie nieważna i nie będzie wywoływać żadnych skutków dla konsumenta. Obowiązywać zaczyna też zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy. Dotyczy to umów zawieranych podczas pokazu, wycieczki lub nieumówionej wizyty u konsumenta. Dodatkowo do 30 dni zostaje wydłużony termin na odstąpienie od umowy zawartej podczas nieumówionej wizyty w domu konsumenta lub wycieczki.
Ułatwienia w sprzedaży biletów na duże wydarzenia
Wśród wchodzących w życie przepisów są także te, które mają ułatwić zakup wejściówek na duże imprezy. Nowe prawo zakazuje bowiem wykupowania przez przedsiębiorców za pomocą botów biletów na wydarzenia sportowe i kulturalne.
Reklamacje
Zmianie ulegają także kwestie związane z reklamacją. Od teraz konsument w pierwszej kolejności będzie mógł żądać naprawy lub wymiany wadliwego towaru. Zwrot pieniędzy będzie możliwy dopiero w kolejnym etapie dochodzenia roszczeń. Następuje też wydłużenie do 2 lat terminu domniemania, że niezgodność z umową istniała już w chwili zakupu. Sprzedawca w przypadku rzeczy używanych nie będzie mógł skrócić czasu domniemania o niezgodności towaru z umową do roku. Termin przedawnienia roszczeń reklamacyjnych zostanie natomiast wydłużony do sześciu lat.