Internetowy oszust trafił w ręce wrocławskich funkcjonariuszy

Internetowy oszust trafił w ręce wrocławskich funkcjonariuszy

43-letnia kobieta mieszkająca we Wrocławiu chciała sprzedać na jednym z portali płaszcz. Jeszcze tego samego dnia odezwał się do niej oszust podszywający się pod rzekomego kupującego i straciła prawie 6 tysięcy złotych. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 25-latka, który za pomocą uzyskanych danych, wypłacał pieniądze z bankomatu korzystając z kodów BLIK. W jaki sposób unikać takich sytuacji? Przeczytaj poniżej…

Niestety przekonała się o tym 43-letnia mieszkanka Wrocławia, która wystawiła swoje ogłoszenie na jednym z portali. Chcąc sprzedać płaszcz, padła ofiarą oszusta. Jeszcze tego samego dnia odezwał się do niej, będąc rzekomo zainteresowany zakupem.

Kobieta otrzymała link, poprzez który miała rzekomo odebrać już przelane na jej konto pieniądze. Niestety otworzyła ona stronę internetową, na której uzupełniła specjalnie przygotowany przez oszustów formularz. W taki właśnie sposób wszedł w posiadanie jej danych osobowych oraz wszelkich informacji umożliwiających korzystanie bankowości internetowej. Następnie wykorzystując je, zdalnie została przejęta jej aplikacja bankowa, z której dokonano przelewów oraz wypłat z bankomatu przy użyciu kodów BLIK na łączną kwotę prawie 6 tysięcy złotych!

43-latka kiedy tylko zorientowała się, że straciła sporą sumę gotówki, złożyła zawiadomienie o popełnionym przestępstwie. Sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej podejmując szereg czynności operacyjnych, które finalnie doprowadziły do ustalenia, namierzenia i zatrzymania sprawcy,. Okazał się nim być 25-latek.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty oszustwa komputerowego, za które grozić mu może do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszych losach zadecyduje sąd.

Czy jesteśmy zatem w stanie zrobić cokolwiek, aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustów? Tak, przede wszystkim zachowując ostrożność podczas korzystania z Internetu i nawiązywania kontaktów z obcymi nam osobami. Wszelkie transakcje powinny odbywać się przez autentyczną stronę internetową naszych banków i nie korzystajmy z linków/aplikacji, na których użycie nalegają obce osoby. Pod żadnym pozorem nie wolno też podawać nieznajomym danych do logowania do bankowości internetowej.

Wszelkie portale, na których możemy sprzedać na przykład używane ubrania czy inne przedmioty, są przydatnym narzędziem. Jednak pamiętajmy, że nie wszyscy ich użytkownicy mają wobec nas dobre zamiary i nigdy nie decydujmy się na podejrzane transakcje.

st. sierż. Aleksandra Poprawa
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.