Kierowca ciężarówki z promilami

Kierowca ciężarówki z promilami

Do obowiązków policjantów specjalistycznej komórki wrocławskiej drogówki, tj. Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii kontrolują m.in. przestrzeganie przez kierujących przepisów z zakresu Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców. Pełniąc służbę na podwrocławskim odcinku drogi krajowej nr 8 funkcjonariusze mundurowi zostali poproszeni przez pełniących w okolicy funkcjonariuszy ITD o pomoc w skontrolowaniu stanu trzeźwości jednego z kontrolowanych kierowców zespołu pojazdów ciężarowych. Policjanci ETDiE dysponując AlcoSensorem sprawdzili stan trzeźwości 38-letniego kierowcy ciężarowego mercedesa. Podejrzenia funkcjonariuszy ITD potwierdziło przeprowadzano badanie – ponad 0,3 promila alkoholu w organizmie kierowcy. Podkreślić należy, że 38-latek będąc w stanie po użyciu alkoholu wsiadł za kierownicę zespołu pojazdów o wadze blisko 30 ton…

Funkcjonariusze Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii pełniąc służbę, w godzinach porannych, na podwrocławskim odcinku drogi krajowej nr 8 i wykonując swoje obowiązki służbowe zostali poproszeni przez będący w sąsiedztwie patrol ITD o pomoc.

Policjanci Ci wykorzystują w swojej codziennej służbie specjalistyczne radiowozy zwane “ETDiE”. Jest to mini-stacja diagnostyczna na kołach, a jej skrót pochodzi od pojazdu Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Wyposażenie auta pozwala policjantom, m.in. na gruntowne sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanego pojazdu, a także kontrolę czasu pracy kierowcy.

Funkcjonariusze ITD zatrzymali do kontroli kierowcę zespołu pojazdów, ciężarowego mercedesa wraz z naczepa, o wadze blisko 30 ton, od którego wyczuwalna była charakterystyczna woń alkoholu.

Na wyposażeniu patrolu ETDiE  poza opisanym sprzętem znajduje się również standardowe wyposażenie patrolu ruchu drogowego, w tym m.in. AlcoSensor do badania stanu trzeźwości. Patrol ITD dysponował jedynie urządzeniem typu AlcoBlow.

Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 38-letniego kierowcy ciężarowego mercedesa,a  wynik – ponad 0,3 promila alkoholu w jego organizmie, potwierdził podejrzenia patrolu ITD.

Dalsze czynności z mężczyzną prowadzili już policjanci wrocławskiej drogówki, którzy m.in. zatrzymali mu blankiet prawa jazdy. 38-latek odpowie teraz za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu, w konsekwencji czego sąd może orzec wobec niego m.in. karę zakazu prowadzenia pojazdów od pół roku do nawet 3 lat.

Kierowcy zawodowi w przewozach drogowych muszą przestrzegać m.in. zasad dotyczących czasu prowadzenia pojazdów, odbierania określonych w przepisach czasów odpoczynków i przerw. Muszą oni również przestrzegać, tak jak każdy inny kierujący, przepisów ruchu drogowego, a za kierownicę wsiadać, będąc trzeźwym, tym bardziej prowadząc pojazdy o wadze kilkudziesięciu ton, jak w opisanym przypadku.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.