Kradzież prądu to przestępstwo, za które grozić może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności

Kradzież prądu to przestępstwo, za które grozić może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności

Wrocławscy policjanci ujawnili w mieszkaniach trojga mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, w miony weekend, nielegalny pobór energii elektrycznej. Przy współpracy z pracownikami zakładów energetycznych, nielegalne instalacje zostały zdemontowane, a sprawcy przestępstw zostaną z pewnością adekwatnie ukarani. Zgodnie z prawem, kto dopuści się kradzieży, musi liczyć się z karą grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia, nawet na okres 5 lat.

Kradzież to zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej, ale czy dotyczy to tylko przedmiotów? Zdecydowanie nie! Mówi o tym §5, który zawarty jest w artykule 278 Kodeksu karnego. Otóż odpowiedzialność karną można ponieść także, kradnąc prąd.

Niestety w dalszym ciągu zdarzają się przypadki, kiedy dochodzi do tworzenia na własną rękę nielegalnej instalacji elektrycznej omijającej liczniki prądu. Takie działanie może być bardzo niebezpieczne z uwagi na zagrożenie pożarowe oraz porażenie prądem przypadkowych osób. Za tego typu przestępstwo można trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Przekonać się o tym może w krótce dwoje mieszkańców Ołbina, u których policjanci z Wydziału Prewencji i Patrolowego komendy miejskiej ujawnili nielegalny pobór energii elektrycznej. Kolejna osoba została zatrzymana w związku z  kradzieżą prądu przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji Wrocław-Rakowiec. We wszystkich trzech przypadkach doszło do zmostkowania przewodów elektrycznych przed licznikami.

Również w tych przypadkach mundurowi współpracowali z pracownikami zakładu energetycznego, którzy kontrolują przyłącza i w przypadku ujawnienia nieprawidłowości natychmiast je likwidują.

O konsekwencjach prawnych w stosunku do każdej z zatrzymanych osób zdecyduje sąd.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.