Książka na prezent dla ucznia lub studenta – poznaj propozycje

Książka na prezent dla ucznia lub studenta – poznaj propozycje

Poszukujesz książki dla ucznia lub studenta, która pomoże mu lepiej zrozumieć współczesność lub pozwoli pogłębić już posiadane informacje z zakresu filozofii? Poznaj kilka tytułów, które uporządkują i rozszerzą wiedzę osoby, którą planujesz obdarować.

„Ojczysty Panteon i ojczyste spory” – szybka powtórka z historii

Obszerny materiał, jaki nauczyciele historii muszą przerobić z uczniami, powoduje, że niektóre wydarzenia czy zagadnienia są omawiane jedynie pobieżnie. Szukasz pozycji, która pozwoli uczniowi lub absolwentowi szkoły przypomnieć sobie najważniejsze informacje? Idealnie nadaje się do tego książka napisana przez Marcina Markowicza, Olgę Pytlińską i Agatę Wyrodę – „Historia i społeczeństwo. Ojczysty Panteon i ojczyste spory”. To podręcznik napisany z myślą o uczniach szkół średnich, którego dużą zaletą jest:

 • przedstawienie zdarzeń w sposób chronologiczny – dzięki temu lektura doskonale sprawdza się jako ta, która systematyzuje wiedzę i pozwala utrwalić najważniejsze fakty,
 • prosty język – autorzy podręcznika skoncentrowali się na tym, aby był on maksymalnie użyteczny dla czytelników,
 • szeroki zakres omawianych wątków – podręcznik porusza zagadnienia z antyku, przedstawia narodziny państwa polskiego i prezentuje najważniejsze zdarzenia z XX i XXI wieku.

„Historia i społeczeństwo. Ojczysty Panteon i ojczyste spory” to podręcznik z bogatym doborem materiałów źródłowych, archiwalnych zdjęć, map oraz infografik.

Chcesz powtarzać materiał w drodze na uczelnię? Wraz z papierowym podręcznikiem otrzymasz dostęp do jego wersji elektronicznej. Dzięki temu możesz z niego korzystać w dowolnym miejscu.

Historia administracji – nie tylko dla studentów administracji

Absolwenci studiów administracyjnych muszą doskonale orientować się we współczesnej administracji. To zagadnienie (chociaż w okrojonym zakresie) jest omawiane również na kierunku prawo. Poszukujesz książki przedstawiającej charakterystykę administracji wczesnonowożytnej? Osoba, dla której poszukujesz lektury, interesuje się administracją w okresie stanisławowskim? Dobrym wyborem będą podręczniki, których tematem jest historia administracji i myśli administracyjnej.

W tej kategorii znajdziesz podręczniki przestawiające zagadnienie administracji zarówno w sposób syntetyczny, jak i pozycje koncentrujące się na wybranych okresach. Przykładowe propozycje to:

 • „Historia administracji i myśli administracyjnej”, Tadeusz Maciejewski,
 • „Historia administracji i myśli administracyjnej”, Jerzy Malec, Dorota Malec.

Wymienione książki przydadzą się nie tylko przed egzaminami z historii administracji. Dzięki nim można zgłębić historię administracji w wybranym okresie i lepiej zrozumieć współczesną myśl administracyjną.

Dzieła Ralpha Waldo Emersona – znanego z talentu oratorskiego

Przez Mickiewicza został określony jako „Sokrates amerykański”. Wiadomo też, że przez osoby mu współczesne był uważany za wybitnego mówcę. Ralph Waldo Emerson, bo o nim mowa, to amerykański poeta, eseista i jeden z XIX-wiecznych myślicieli. Jeżeli książki na prezent szukasz w dziale „filozofia i historia filozofii”, to zwróć uwagę na te propozycje:

 • „Essays”, Ralph Waldo Emerson,
 • „Przedstawiciele ludzkości. Meandry kultury”, Ralph Waldo Emerson,
 • „Wybór pism filozoficznych”, Ralph Waldo Emerson,
 • „Journals Of Ralph Waldo Emerson: With Annotations 1820–1824”,
 • „Spiritual Emerson: Essential Works”, Ralph Waldo Emerson,
 • „A Study Guide for Ralph Waldo Emerson’s Self Reliance / Selected Essays”,
 • „Early Poems”, Ralph Waldo Emerson.

Lektury prezentujące poglądy Ralpha Waldo Emersona z pewnością docenią studenci filozofii. Prezent będzie też trafny, jeżeli szukasz książki dla ucznia szkoły średniej, który planuje ubiegać się o indeks właśnie tego kierunku.

Wiele z wydanych dzieł Ralpha Waldo Emersona jest dostępnych w języku angielskim. Jeżeli osoba, dla której poszukujesz prezentu, zna dość dobrze angielski, to może być to dodatkowy atut. Lektura dzieł amerykańskiego filozofa w oryginale pozwoli nie tylko podszlifować język, ale też uniknąć pomyłek wynikających z przekładu.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.