Ograniczenia w ruchu kołowym na estakadzie w al. Jana III Sobieskiego

Ograniczenia w ruchu kołowym na estakadzie w al. Jana III Sobieskiego

Od końca grudnia br. na estakadzie zachodniej (wjazdowej) w ciągu al. Jana III Sobieskiego zostanie wprowadzone zwężenie do jednego pasa na odcinku ok. 100m. Prawy skrajny pas zostanie wyłączony z ruchu, zgodnie z zaleceniami zawartymi w bieżącej ekspertyzie dotyczącej stanu technicznego obiektu. Ograniczenie będzie obowiązywać aż do rozpoczęcia remontu kapitalnego estakady.

Przyczyną ograniczenia ruchu kołowego są wytężenia (wyeksploatowanie) elementów dźwigara pomiędzy 8 a 9 filarem estakady.

Obydwie estakady biegnące nad torami kolejowymi są wytypowane do remontu kapitalnego, uprzednie ekspertyzy wskazywały postępujące zużycie elementów konstrukcji, typowe dla obiektów powstałych w latach 80tych XX wieku.

Pod koniec 2021r. zawarliśmy umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji i prace projektowe są na ukończeniu. Zadanie ma polegać nie tylko na kompleksowej renowacji obydwu obiektów, ale również budowy na nich dodatkowej infrastruktury pieszo – rowerowej, ze ślimakami zjazdowymi oraz doprowadzeniem trasy wraz z oświetleniem aż do ul. Wilanowskiej.

Historia

Bliźniacze obiekty o długości blisko 340 m powstały w 1983 i od czterdziestu lat zapewniają swobodny przejazd nad torami linii kolejowej Kalety – Wrocław Mikołajów oraz nad ul. Dobroszycką.

Obydwa mosty drogowe składają się z  15 przęseł o konstrukcji zespolonej, opartej na masywnych żelbetowych przyczółkach i podporach. Ograniczenie kołowe obejmie wyłącznie estakadę zachodnią, na której stwierdzono większe wytężenia, mogące być skutkiem wady materiałowej.

Zakres prac i etapowanie

Zakres prac remontowych przewiduje odnowienie wszystkich 15 przęseł, podpór, przyczółków, izolacji, odwodnienia, dylatacji, balustrad i barier energochłonnych.

Inwestycja zostanie zrealizowana w dwóch odrębnych etapach – aby zminimalizować ograniczenia w ruchu osobno dla estakady zachodniej w stronę Wrocławia, oraz wschodniej – w kierunku Warszawy.

Prace projektowe wraz z uzgodnieniami zakończą się w przyszłym roku, wtedy również planowane jest ogłoszenie przetargu na remont pierwszego z obiektów.

W tej chwili część mostowa projektu jest w trakcie wprowadzania uwag po złożeniu dokumentacji przez projektanta, trwają natomiast jeszcze  formalności związane z przejęciem prywatnych gruntów, uzgodnienia z właścicielem sieci energetycznej oraz linii kolejowej:

  • konieczność pozyskania prywatnego terenu, na którym w latach 80tych postawiono połowę konstrukcji obydwu estakad. Proces wykupu i przejmowania działki jest w toku i zakończy się wiosną 2024r.,
  • konieczność uzgodnienia projektu z właścicielem linii kolejowej, biegnącej pod obydwoma mostami drogowymi,
  • konieczność uzgodnienia lokalizacji oraz obsługi ślimaków zjazdowych dla ruchu pieszo – rowerowego z właścicielem działki przy P&R,
  • konieczność uzgodnienia branży elektrycznej z właścicielem sieci energetycznej.

Fot. UM Wrocław, estakada z zaznaczonym elementem ORZ

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.