Poznajcie kacyki i błyskotki – takich lokatorów w ZOO nas nie było

Poznajcie kacyki i błyskotki – takich lokatorów w ZOO nas nie było

W Ptaszarni wrocławskiego ZOO czeka nie lada gratka dla miłośników egzotycznych ptaków. Na ekspozycji Ameryki Południowej można podziwiać karaibskich kuzynów naszych rodzimych wróbli i gołębi.

Kacyki ochrowe i błyskotki czubate, bo o nich mowa, to ptaki, których dotychczas nigdy nie było w naszym zoo. Te nowe gatunki reprezentują faunę Karaibów. Błyskotki czubate z rodziny gołębiowatych pochodzą z Jamajki, a kacyki ochrowe z rodziny wróblowatych w naturze zamieszkują Montserrat.

Kacyki są endemitami wyspy Montserrat (w dodatku jedynymi ptasimi endemitami) i nie występują one nigdzie indziej. Do niedawna myślano, że po erupcjach wulkanów na Montserracie na przełomie XX i XXI wieku kacyki wyginęły niemal całkowicie. Ich populacja zmniejszyła się znacznie właśnie z powodu aktywności wulkanicznej wyspy , drapieżnictwa ze strony szczurów i innych ptaków, jak również zmniejszenia siedlisk i co za tym idzie bazy pokarmowej. Obecnie Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody kwalifikuje je jako narażone na wyginięcie (VU).

Nowe gatunki ptaków we wrocławskim zoo

Kacyk ochrowy, samica

 

W Ptaszarni kacyki ochrowe zaaklimatyzowały się świetnie. Są pierwsze do jedzenia i zawsze chętne coś przekąsić – najchętniej owoce i larwy mączników.  Warto ich wypatrywać w wolierze ptaków Ameryki Południowej w pobliżu miseczek z jedzeniem. Wykazują duży dymorfizm płciowy, co oznacza, że czarno-żółte samce mocno różnią się od oliwkowych samic. Nasz ogród jest jedynym w Polsce, gdzie można podziwiać te ptaki na ekspozycji (mamy w Ptaszarni samca i samicę).

Egzotyczni kuzyni gołębi

Błyskotek czubaty

Ponadto w naszym zoo pojawiły się ostatnio tragopany czerwone z rodziny kurowatych, które ostatnio hodowaliśmy w 2017 roku. Stałymi lokatorami są u nas tragopany modrolice, które nadal można oglądać na ekspozycji i porównać je z tragopanami czerwonymi, które zamieszkały po sąsiedzku. W naszym zoo znalazły ostatnio dom także takie gatunki ptaków jak bażant złocisty z zoo w Lubinie oraz płaskonosy z Pragi.

źródło: ZOO Wrocław

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.