Ścieki będą ogrzewać mieszkania we Wrocławiu

Ścieki będą ogrzewać mieszkania we Wrocławiu

We Wrocławiu powstanie największa pompa ciepła w Polsce. Ciepło dostarczane z jej pomocą do mieszkań i firm będzie produkowane ze ścieków komunalnych. 

Pompa ma być gotowa w 2024 roku. Początek prac przy ty projekcie planowany jest na styczeń przyszłego roku. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Fortum Polska oraz MPWiK. Łączna wartość inwestycji to blisko 82 mln zł. Projekt będzie współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz przez budżet państwa. Kwoty, jakie zostaną przekazane to odpowiednio dla wymienionych instytucji 18 mln zł oraz 3 mln zł. Podobne inwestycje działają już w krajach skandynawskich, takich jak Norwegia czy Finlandia. 

Władze miasta przekonują, że decyzja o budowie pompy ma być pierwszym krokiem na drodze do zazieleniania ciepła dla Wrocławia. Dziś wrocławski system ciepłowniczy bazuje w całości na węglu. Pompa wybudowana we Wrocławiu będzie nosić nazwę Wrompa. Zlokalizowana będzie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Jak poinformował Piotr Górnik, prezes firmy Fortum pompa ma mieć moc 12,5 MW. Ścieki, które będą służyły do wytwarzania przez nią ciepła mają pochodzić zgodnie z zapowiedziami przede wszystkim z centralnej i południowej części miasta. 

 

 

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.