Sprzedaż mieszkań w 2022 roku. Gigantyczny spadek we Wrocławiu

Sprzedaż mieszkań w 2022 roku. Gigantyczny spadek we Wrocławiu

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną na rynku mieszkaniowym nastąpił gigantyczny spadek dotyczący sprzedaży mieszkań. Najgorsza sytuacja jest we Wrocławiu. 

W 2022 roku drastycznie spadła liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych. W ubiegłym roku udzielono najmniej kredytów od lat. W 2022 roku było to około 127 tys. W 2021 roku banki udzieliły natomiast ponad 270 tys. kredytów. Takie dane mają bezpośrednie przełożenie na wyniki dotyczące sprzedaży mieszkań. W 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego nastąpił średni spadek o blisko 35-38 procent. Jak wskazują analitycy dokładne dane nie są jeszcze znane. Serwis Rynekpierwotny.pl szacuje spadek liczby sprzedanych mieszkań na 35 procent, natomiast serwis Otodom na 38 procent. Wiadomo, że spadki nastąpiły we wszystkich największych miastach w kraju. 

Najgorszy wynik zanotował Wrocław, gdzie liczba sprzedanych w 2022 roku mieszkań w porównaniu do poprzedniego roku spadła o 43 procent. W 2021 roku stolica Dolnego Śląska była wiceliderem w liczbie sprzedanych mieszkań. W podsumowaniu ubiegłego roku została wyprzedzona przez Kraków. Jednocześnie to właśnie w Krakowie odnotowano w poprzednim roku najmniejszy spadek liczby sprzedanych mieszkań. Wyniósł on 27 procent. Kolejne w zestawieniu są: Łódź (spadek o 32 proc.), Warszawa i Poznań (spadek o 34 proc.), Katowice (spadek o 35 proc.) oraz Gdańsk (spadek o 38 proc.). 

Eksperci pytani przez Gazetę Wyborczą wskazują, że zainteresowanie mieszkaniami nie spadło, a jedynie decyzja o zakupie została odsunięta w czasie. Na razie niewiadomo jak sytuacja rozwinie się w 2023 roku. Wszystko będzie zależało od polityki i decyzji, jakie zostaną podjęte przez władze. 

 

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.