Szybkie wymiany nawierzchni rozpoczną się już wiosną na 22 odcinkach wrocławskich ulic

Szybkie wymiany nawierzchni rozpoczną się już wiosną na 22 odcinkach wrocławskich ulic

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu kontynuuje program Szybkich Wymian Nawierzchni na wrocławskich ulicach. Ogłosiliśmy właśnie przetarg na wybór firm, które już w marcu rozpoczną na 15 ulicach szybkie remonty. Do wymiany nawierzchni wytypowano blisko 12 kilometrów dróg. Równolegle, tak jak co roku z rozpoczęciem sezonu wiosennego, zaplanowano łatanie pozimowych ubytków.

  • Do szybkich remontów wytypowano odcinki 15 ulic o spękanej i odkształconej nawierzchni, ale wciąż dobrej nośności i podbudowie.
  • W zależności od głębokości uszkodzeń jezdni wymiana obejmie warstwę grubości od 5 do 10 cm.
  • Powierzchnia zaplanowanych do remontu odcinków wynosi 86,5 tys. mkw.
  • Frezowanie i układanie nowej masy bitumicznej spowoduje krótkotrwałe utrudnienia w postaci wyłączania jednego pasa lub połówkowych zajęć, bez konieczności wprowadzania objazdów.
  • Prace będą realizowane głównie w porze wieczornej oraz weekendy.

Do programu zostały wytypowane 22 odcinki ulic, realizację prac zaplanowano z podziałem na 6 zadań. Wśród wskazanych ulic znalazły się odcinki następujących ulic: Karkonoskiej, Hallera, Kamiennej, Ślężnej, Gazowej, Pilczyckiej, Legnickiej, Rakietowej, Królewskiej, Litewskiej, Sołtysowickiej, Kołłątaja, Centralnej, Królewieckiej i Żmigrodzkiej.

– Powracamy do Programu Szybkich Remontów Nawierzchni, ponieważ to efektywne rozwiązanie dla kierowców. Utrudnienia trwają bardzo krótko – tylko podczas frezowania i układania nowych warstw. Ruch kołowy wraca natychmiast po ostygnięciu masy bitumicznej. Uzyskujemy od razu poprawę komfortu jazdy. Równą i szczelną nawierzchnię odporną na pozimowe uszkodzenia przez długie lata – zaznacza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kryteria wyboru

Typowane odcinki musiały spełnić odpowiednie kryteria. Do akcji zakwalifikowano odcinki ulic, na których ubytki pojawiły się tylko w górnej warstwie drogi, miały wciąż dobry stan podbudowy i zachowaną nośność. Nie zachodziła również konieczność wymiany sieci uzbrojenia podziemnego.

– Warunki zimowe są najbardziej szkodliwe dla ulic o nawierzchni bitumicznej, która z upływem lat traci szczelność i zaczynają pojawiać się na niej mniejsze i większe wykruszenia. Co roku, w okresie zimowym i wczesnowiosennym, mamy prawdziwy wysyp pozimowych ubytków, właśnie obserwujemy, jak zjawisko to narasta z każdym kolejnym dniem. Dlatego chcemy wejść w okres wiosenny nie tylko z akcją pozimowego łatania, ale od razu szybkich remontów na wybranych ulicach, aby uniknąć ich podwójnej naprawy – podkreśla Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Co z pozostałymi ulicami?

Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu zaznacza, że miasto nie zapomina o najbardziej uszkodzonych ulicach, które zostały zakwalifikowane do kompleksowej przebudowy. W takim zakresie realizowane są obecnie prace na ul. Pomorskiej czy Dolnobrzeskiej, a wkrótce także na ul. Wilkszyńskiej.

 Nawierzchnie jezdni ulegają zużyciu tak jak każdy element drogowej infrastruktury. Nie wszystkie jednak wymagają od razu kapitalnego remontu czy modernizacji. Zabiegiem wydłużającym wygodną eksploatację poszczególnych odcinków dróg są znane już mieszkańcom tzw. szybkie remonty. Polegają na usunięciu wykruszonej i zniszczonej górnej warstwy i ułożeniu nowej nakładki. Operacja odbywa się w stosunkowo krótkim czasie bez uciążliwych objazdów. Najczęściej podczas dni wolnych, weekendów oraz godzin nocnych – wyjaśnia Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu w Urzędzie Miasta we Wrocławiu.

W technologii szybkich remontów ZDiUM naprawiał w poprzednich latach pl. Społeczny, fragmenty ul. Oławskiej, Piłsudskiego i Chińskiej oraz al. Hallera. Utrudnienia nie trwały długo, za to wrocławscy kierowcy mogli szybko odczuć pozytywne efekty. Istotną zaletą takich remontów jest ich skuteczność, ponieważ na nowych nawierzchniach nie tworzą się pozimowe ubytki, są szczelne, więc nie grożą im ani wilgoć, ani niskie temperatury.

Szybkie remonty będą prowadzone równolegle z coroczną wiosenną akcją łatania pozimowych ubytków na wrocławskich drogach. W ubiegłym roku tego typu prace przeprowadzono w sumie w 703 miejscach.

Koszt tegorocznej akcji szybkiej wymiany nawierzchni poznamy po rozstrzygnięciu przetargów. Ma to nastąpić do końca lutego.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.