Uważaj na atrakcyjne oferty wynajmu mieszkań w okresie wakacyjnym. Bądź ostrożny i nie daj się oszukać

Uważaj na atrakcyjne oferty wynajmu mieszkań w okresie wakacyjnym. Bądź ostrożny i nie daj się oszukać

Ceny nieustannie rosną. Dotyczy to również wakacyjnych ofert zorganizowanego wypoczynku w kraju i za granicą. Nikogo więc nie dziwi, że chcąc zaoszczędzić szukamy ofert noclegu na własną rękę. Internetowi naciągacze, wykorzystując ten fakt, zamieszczają w sieci wiele atrakcyjnych ofert wynajmu, a po otrzymaniu pieniędzy za oferowane lokale nagle znikają, nie wywiązując się z ustaleń. Przekonała się o tym mieszkanka stolicy Dolnego Śląska, która skuszona atrakcyjną ofertą wynajmu mieszkania w jednej z turystycznych miejscowości na terenie Chorwacji, wpłaciła na konto oszusta blisko 1400 złotych. Gdy tylko pieniądze znalazły się na rachunku „wynajmującej” słuch po niej zaginął, a kobieta została z niczym. Często jedynym sposobem na rozpoznanie oszustwa jest trzymanie się słów przysłowia, że nie wszystko złoto co się świeci.

Prawie każdego dnia wrocławska policja otrzymuje zawiadomienia o oszustwach dokonywanych za pomocą popularnych serwisów ogłoszeniowych czy portali społecznościowych. Wystawione na sprzedaż przedmioty lub usługi, w tym oferty wynajmu, w bardzo atrakcyjnych cenach i terminach, powinny dać nam do myślenia.

Często ogłoszenia są tak spreparowane, że na pierwszy rzut oka nie budzą podejrzeń. Warto zawsze zwrócić uwagę na szczegóły, m.in. kim jest sprzedawca, jakie są o nim opinie innych kupujących, jakie formy płatności są przez niego akceptowane oraz w jaki sposób można się z nim skontaktować.

Przekonała się o tym mieszkanka Wrocławia, którą skusiła bardzo atrakcyjna oferta wynajmu mieszkania w jednym z bardzo znanych, chorwackich kurortów. Tym razem to oszuści znaleźli ogłoszenie jakie wrocławianka zamieściła na jednym z popularnych portali społecznościowych. Na ogłoszenie mieszkanki stolicy Dolnego Śląska, poszukującej noclegu w jednym z chorwackich miast, odpowiedziała osoba, która skontaktowała ją z „wynajmującą” mieszkanie w nadmorskim kurorcie.

Wrocławianka przelała na poczet wynajmu, na wskazany nr rachunku ustalona kwotę blisko 1400 zł. Szybko przekonała się jednak, iż padła ofiarą oszustwa, gdyż po wpłaceniu pieniędzy kontakt z „wynajmującą” się urwał.

Często ogłoszenia są tak spreparowane, że na pierwszy rzut oka nie budzą podejrzeń. Warto zawsze zwrócić uwagę na szczegóły, m.in. kim jest sprzedawca, jakie są o nim opinie innych kupujących, jakie formy płatności są przez niego akceptowane oraz w jaki sposób można się z nim skontaktować.

Pamiętajmy, że zakupy z nieznanego źródła, od osoby, z którą kontakt jest ograniczony, np. jedynie do komunikatora internetowego oraz akceptowanie jedynie płatności z góry, powinny od razu wzbudzić nasze podejrzenia.

Zakupy przedmiotów czy korzystanie z usług przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność od wielu lat i pod tym samym szyldem, choćby ich oferty były mniej konkurencyjne, dają nam możliwość zwrotu lub wymiany towaru i dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, zgodnie z obowiązującym prawem.

Apelujemy o ostrożność! Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić nas przed utratą pieniędzy.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.