We Wrocławiu powstanie Strefa Czystego Transportu

We Wrocławiu powstanie Strefa Czystego Transportu

Władze Wrocławia pracują nad wprowadzeniem w mieście Strefy Czystego Transportu. Obecnie miasto analizuje trzy warianty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w KPO strefy powinny pojawić się w polskich miastach w połowie 2024 roku. 

We Wrocławiu rozpoczęły się prace mające na celu ustanowienie w mieście SCT. Jak informuje Interia stolica Dolnego Śląska, to trzecie polskie miasto, po Warszawie i Krakowie, gdzie podjęto takie działania. Pierwszym krokiem w tym kierunku było przeprowadzenie badań floty samochodów oraz emisji spalin pochodzących z transportu drogowego. Pomiary były prowadzone w czerwcu. Niedawno został przedstawiony raport, podsumowujący badania oraz zawierający propozycje miejsc, które powinny być objęte Strefą Czystego Transportu. 

Obecnie rozważane są trzy warianty. Pierwszy zakłada, że SCT obejmie ścisłe centrum, czyli obszar zlokalizowany wewnątrz Fosy Miejskiej. Drugi wariant w dużej mierze bazuje na nasypach kolejowych oraz rzekach. Jego granice wyznaczałby nasyp kolejowy przy Dworcu Głównym, nasyp linii kolejowej prowadzącej na Poznań, Stara Odra, oraz tereny kolejowe w okolicach skrzyżowania ulic: Krakowskiej i Na Niskich Łąkach. Zgodnie z jego założeniami jak pisze Interia strefa objęłaby ważne publiczne instytucje, uniwersytety, zakłady pracy oraz centra handlowe. Ten wariant jest rekomendowany przez odpowiedzialne za wykonanie badań Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Trzeci wariant, określany mianem maksymalnego to rozszerzenie wariantu drugiego o cały obszar tzw. Wielkiej Wyspy oraz obszar sięgający do nasypu kolejowego obwodnicy towarowej. 

Strefa Czystego Powietrza to obszar, po którym mogą poruszać się tylko pojazdy spełniające określone normy. W przypadku Wrocławia kwestia ta również jest obecnie w bardzo wczesnej fazie. Na ten moment istnieją trzy scenariusze. Pierwszy wprowadza zakaz wjazdu do SCT pojazdom, które nie spełniają normy emisji EURO 2 w przypadku samochodów z silnikami o zapłonie iskrowym oraz EURO 3 dla aut z silnikami Diesla. Drugi wprowadzałby wymóg posiadania auta spełniającego normy emisji EURO 3 w przypadku samochodów z silnikami o zapłonie iskrowym oraz EURO 4 dla aut z silnikami Diesla. Warto dodać, że jest to rekomendowane rozwiązanie. Trzeci wariant to ustanowienie minimalnego wymagania na poziomie EURO 4 dla aut z silnikami o zapłonie iskrowym oraz EURO 5 dla pojazdów z silnikami Diesla. Konsultacje z mieszkańcami dotyczące projektu SCT we Wrocławiu mają odbyć się w przyszłym roku. 

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.