Teren dawnych pól irygacyjnych na Osobowicach może stać się wkrótce rezerwatem przyrody.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk 4 listopada oświadczył, że miasto ma w najbliższym czasie wystąpić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o utworzenie na terenie pól irygacyjnych rezerwatu przyrody. Będzie to pierwszy tego typu obszar w mieście. Teren który ma zostać objęty ochroną liczy ponad 751 ha.
Pola irygacyjne to obszar, który przez lata pełnił funkcję naturalnej oczyszczalni ścieków. Były tam wylewane ścieki i wody deszczowe z całego miasta. Od kilku lat władze Wrocławia zaprzestały korzystania z pól w ten sposób. Decyzja ta miała związek z otwartą na Janówku oczyszczalnią ścieków. Jak dziś wiadomo, brak dopływu wody na tym terenie ma negatywny wpływ na ten obszar, ponieważ zaczął on wysychać.
Teren pól jest miejscem niezwykle cennym przyrodniczo. Występuje na nim ponad 200 gatunków roślin, zwierząt, porostów i grzybów, wśród których niektóre objęte są ochroną prawną. Obszar ten jest również ostoją ptaków IBA, czyli miejscem, na którym występują niezwykle cenne gatunki, takie jak: bocian biały, jarzębatka, podróżniczek, lerka, żuraw, czapla biała oraz łabędź krzykliwy. Żyje tam również 10 chronionych gatunków płazów oraz 4 chronione gatunki gadów. Rosną tam także rośliny takie jak czosnek kątowy i wężowy oraz róża francuska, które też są chronione prawnie.
W ostatnim czasie naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzili na tym terenie inwentaryzację, a w jej wyniku opracowano koncepcje użytkowania tego terenu, która wpłynęła na decyzje władz miasta o wystąpieniu z wnioskiem do RDOŚ. Do rządzących przez lata apelowali również ornitolodzy i przyrodnicy o objęcie pól ochroną.
Fot. wrocław.pl