Wrocławski tramwaj ma nową patronkę. To znana alpinistka i himalaistka

Wrocławski tramwaj ma nową patronkę. To znana alpinistka i himalaistka

W środę 9 listopada w zajezdni Borek upamiętniono alpinistkę i himalaistkę Wandę Rutkiewicz. Została ona patronką nowego tramwaju. 

Tramwaj Moderus Gamma 2 o numerze bocznym 3308, który wkrótce wyjedzie na wrocławskie ulice zyskał patronkę. Została nią Wanda Rutkiewicz, polska alpinista i himalaistka. Zdobyła ona osiem ośmiotysięczników. Jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2. Zapewniła sobie tym wpis do Księgi rekordów Guinnessa. Rutkiewicz była też trzecią kobietą i pierwszą Europejką, która wspięła się na Mount Everest. 

Jak stwierdził Krzysztof Wielicki, polski himalaista i alpinista nazwanie tramwaju imieniem Wandy Rutkiewicz to świetny sposób na pielęgnowanie pamięci o niej. Podobnego zdania była też siostra himalaistki. Wanda Rutkiewicz, jak wskazało natomiast MPK, uzasadniając wybór patronki uczyła się i studiowała we Wrocławiu. W tym regionie podejmowała też pierwsze próby wspinaczkowe. 

 

Fot. MPK Wrocław

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.