Wrocławskie i opolskie uczelnie będą produkować energię

Wrocławskie i opolskie uczelnie będą produkować energię

W czwartek 10 listopada rektorzy uczelni podpisali list intencyjny powołujący Międzyuczelnianą Grupę Zielona Energia. W planach grupy jest między innymi budowa farm fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych. 

Na Uniwersytecie Wrocławskim powołano grupę, która wspólnie ma ubiegać się o środki unijne przeznaczone na energię odnawialną. Inicjatorami tego pomysłu były dwie największe uczelnie z regionu, czyli Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska. Uczelnie jak zaznaczają chcą z konsumentów energii stać się jej producentami.

Uczelnie z Wrocławia i Opola wśród pionierów

Jak wskazał Damian Mroczyński z UWr, jeden z pomysłodawców tego projektu, powołana grupa jest pierwszą i największą tego typu w Polsce, a być może także w Europie. Uczelnie chcą dążyć do bycia zeroemisyjnymi, a także produkować własną energię z farm fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych. 

Katarzyna Lach z Politechniki Wrocławskiej wskazała natomiast, że wśród dalszych kroków grupy jest uznanie jej za formalny byt prawny oraz określenie sposobów dotyczących pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Lach wskazała także, że od momentu podpisania listu intencyjnego uczelnie mogą zacząć oficjalne działania.

Kryzys energetyczny i wojna w Ukrainie przyśpieszyły transformacje 

Jak zaznaczono podczas spotkania, Unia Europejska po wybuchu wojny w Ukrainie oraz rozpoczęciu się kryzysu energetycznego zdecydowała się uruchomić programy z ogromnymi środkami na energię odnawialną. Te działania i decyzje jak wskazano mają także oddziaływać na uczelnie. 

Wśród uczelni-sygnatariuszy podpisanego listu są: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Opolski, a także Politechnika Opolska.

 

 

Fot. Uniwersytet Wrocławski

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.