Wystawa – Nieukończone Życia

Wystawa – Nieukończone Życia

Muzeum Miejskie zaprasza na zwiedzanie wystawy zorganizowanej przez Fundację Bente Kahan z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Nieukończone Życia to multimedialny projekt Fundacji Bente Kahan (FBK), prezentujący żydowskich artystów Europy zamordowanych podczas Holokaustu . W obliczu horroru artyści wciąż starali się wyrażać siebie poprzez literaturę, muzykę, sztuki wizualne i performatywne.

Zgromadzony na wystawie materiał jest unikatowy, prezentuje często zapomnianych artystów i ich dzieła, niektóre po raz pierwszy. Przedwojenna sztuka żydowska była wielojęzyczna, wielokulturowa i zróżnicowana, zarówno tematycznie jak i formalnie. Za każdym portretem kryje się osoba, prezentowana poprzez biografię oraz dzieła, które przetrwały – obrazy, książki, filmy i muzykę. Jeśli nie zachował się portret, artysta pokazany jest symbolicznie, jako cień. Chcemy, aby ci artyści i ich dzieła stały się znane szerokiej publiczności. W tym celu wykonaliśmy nowe tłumaczenia literackie, wyprodukowaliśmy filmy, koncerty, nagrania, często w różnych językach.

Projekt początkowo powstał jako wystawa stała w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. W konsekwencji rozrastania się wystawy, stała się ona hybrydowym, analogowo- wirtualnym projektem z wystawami podróżującymi po Polsce i za granicą.

Równolegle z wystawą wyprodukowaliśmy koncert Nieukończone Życia, w którym występuje Bente Kahan, Ronen Nissan i NFM Orkiestra Leopoldinum.

Nieukończone Życia mają wersje w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i norweskim. Wciąż szukamy międzynarodowych partnerów, którzy pomogą nam nadal rozbudowywać projekt. Pragniemy udostępnić wystawę w wielu miejscach, w różnych częściach świata.

Wojna nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale powracającym koszmarem. Sztuka rezonuje w każdym z nas, pomagając interpretować wydarzenia. Holokaust jest naszym wspólnym dziedzictwem. Jest też miarą zła we współczesnym świecie.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.