ZATRZYMANY W SPRAWIE OSZUSTWA METODĄ ”NA POLICJANTA” ORAZ ”PRACOWNIKA BANKU”

ZATRZYMANY W SPRAWIE OSZUSTWA METODĄ ”NA POLICJANTA” ORAZ ”PRACOWNIKA BANKU”

Wrocławscy funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą komendy miejskiej zatrzymali 19-letniego mężczyznę podejrzanego o udział w przestępczym procederze oszustw tzw. metodą “na policjanta” oraz “pracownika banku”. Historia zaczęła się w sposób podobny do wielu przypadków tego rodzaju przestępstw. Sprawcy dzwonią do pokrzywdzonych podając się za policjantów lub pracowników banku, a następnie wzbudzają w niczego nieświadomej “ofierze” lęk informując, że nasze rachunki bankowe i zgromadzone na nich środki są zagrożone.

W tym wypadku, jak i wielu innych, schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji lub jak w tym konkretnym przypadku przelać na “bezpieczny rachunek techniczny”.

Działania policjantów jak również pracowników banku były natychmiastowe. Gdy tylko we wrocławskiej placówce zjawił się 19-latek celem podjęcia kwoty ponad 52 tys. zł jej pracownicy natychmiast zorientowali się, iż środki te pochodzą z przestępstwa. O całej sytuacji poinformowali Policję.

Na miejscu zjawili się funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, którzy zatrzymali młodego mężczyznę. Podejrzany trafił do policyjnego aresztu, a odzyskane pieniądze wróciły do właściciela.

Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci 3-miesięcznego aresztu. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 286, tj. za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

mł. asp. Rafał Jarząb
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.