ZNIKAJĄCE MIASTO

W 2023 ZNIKAJĄCE MIASTO wystąpi w roli głównej na Barbarowej scenie. Prócz dyskusji i warsztatów zaplanowaliśmy też serię wykładów o znikaniu Wrocławia w poszczególnych 10-leciach. W kwietniu na tapet bierzemy lata 50.! – informują organizatorzy wydarzenia Znikające miasto: lata 50. Wykład Joanny Majczyk.
? „Do roku 1960 Wrocław będzie odbudowany. U nas nie rzuca się słów na wiatr!” – zapowiedział w 1950 roku z entuzjazmem aktor Andrzej Łapicki w propagandowej kronice Frontu Narodowego. Lata 50. miały przynieść odbudowę i przebudowę „piastowskiego grodu”, realizację wielkich inwestycji mieszkaniowych dla klasy ludowej oraz odmianę centrum miasta według tez realizmu socjalistycznego. Wielkie plany wymagały jednak „ofiar” – założono wyburzenie wielu budynków, przekształcenie „poniemieckich” ulic i placów oraz wprowadzenie nowych wartości przestrzennych.
? “Zwiedzając wystawę zobaczyłem w projekcie, że mój dom ma być zburzony. Proszę o mieszkanie zastępcze” – napisał w 1954 roku anonimowy uczestnik wystawy, na której przedstawiono projekt… budynku mieszkalno-usługowego, w którym dziś mieści się Barbara.
? W praktyce lata 50. były dekadą postępującej degradacji miasta i powolnych zmian. Z mapy Wrocławia sukcesywnie znikało materialne dziedzictwo dawnego Breslau – kamienice i budynki publiczne, a wielkie inwestycje budowlane nie nadchodziły. Z powodu braku mieszkań z miasta zaczęli znikać mieszkańcy, a usuwany ulic i placów gruz wypełniła pustka. Odmianę przyniosła dopiero era prefabrykacji, która nadeszła wraz z końcem dekady.
Wykład poprowadzi Joanna Majczyk – architektka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Bada architekturę XX-wieku, jej twórców i twórczynie oraz relacje między architekturą a polityką.
? Kiedy i gdzie się spotykamy?
? 5 kwietnia, godz. 18:00
? Przestrzeń Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B
? Wstęp wolny

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Prosimy o przeczytanie poniższej treści.

Wykryliśmy, że używasz AdBlock Plus lub podobnego programu do ukrywania reklam.

Na naszej stronie nie używamy żadnych irytujących reklam ani wyskakujących okien.

Reklamy na tej stronie służą do zapewnienia jej funkcjonalności i możliwości opłacenia wszystkich usług.

Prosimy dodać www.wroclawinfo.com do białej listy swojego programu blokującego reklamy by móc dalej przeglądać treści na naszej stronie.