W 2023 ZNIKAJĄCE MIASTO wystąpi w roli głównej na Barbarowej scenie. Prócz dyskusji i warsztatów zaplanowaliśmy też serię wykładów o znikaniu Wrocławia w poszczególnych 10-leciach. W kwietniu na tapet bierzemy lata 50.! – informują organizatorzy wydarzenia Znikające miasto: lata 50. Wykład Joanny Majczyk.

„Do roku 1960 Wrocław będzie odbudowany. U nas nie rzuca się słów na wiatr!” – zapowiedział w 1950 roku z entuzjazmem aktor Andrzej Łapicki w propagandowej kronice Frontu Narodowego. Lata 50. miały przynieść odbudowę i przebudowę „piastowskiego grodu”, realizację wielkich inwestycji mieszkaniowych dla klasy ludowej oraz odmianę centrum miasta według tez realizmu socjalistycznego. Wielkie plany wymagały jednak „ofiar” – założono wyburzenie wielu budynków, przekształcenie „poniemieckich” ulic i placów oraz wprowadzenie nowych wartości przestrzennych.

“Zwiedzając wystawę zobaczyłem w projekcie, że mój dom ma być zburzony. Proszę o mieszkanie zastępcze” – napisał w 1954 roku anonimowy uczestnik wystawy, na której przedstawiono projekt… budynku mieszkalno-usługowego, w którym dziś mieści się Barbara.

W praktyce lata 50. były dekadą postępującej degradacji miasta i powolnych zmian. Z mapy Wrocławia sukcesywnie znikało materialne dziedzictwo dawnego Breslau – kamienice i budynki publiczne, a wielkie inwestycje budowlane nie nadchodziły. Z powodu braku mieszkań z miasta zaczęli znikać mieszkańcy, a usuwany ulic i placów gruz wypełniła pustka. Odmianę przyniosła dopiero era prefabrykacji, która nadeszła wraz z końcem dekady.
Wykład poprowadzi Joanna Majczyk – architektka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Bada architekturę XX-wieku, jej twórców i twórczynie oraz relacje między architekturą a polityką.

Kiedy i gdzie się spotykamy?

5 kwietnia, godz. 18:00

Przestrzeń Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B

Wstęp wolny
Post Views: 33